14

12 – 13

15

Citáty


Modlitby mi připomínají, že nejsem ztracen ve snu, ale že se mi pouze zdá, že jsem ztracen. Swami Chinmayananda (1916–1993), zakladatel Chinmaya Mission.


Co je vlastně Bůh? Věčné dítě věčně hrající si ve věčné zahradě. Šrí Aurobindo (1872–1950), indický filozof, jógin, guru a básník.


Navždy, i když se kolem mě neustále mění tanec stvoření v sálu věčnosti, zůstávám stejná. Anandamayi Ma (1896–1982), Bohu zasvěcená jóginka a mystička, bengálská světice.


Pokud chcete být čistí, mějte silnou víru a se svými náboženskými praktikami postupujte pomalu, aniž byste plýtvali energií zbytečnými debatami o svatých textech a argumenty, jinak budete mít popletenou hlavu. Šrí Rámakršna (1836–1886), známý hinduistický mystik.


Velká bouře může na chvíli bránit v pokroku, ale dlouhodobě z vás udělá dobrého námořníka. Neznámý autor.


Tak mocná je síla získaná disciplinovaným sebezapřením, že ti, kteří ji získají, oddálí chvíli své smrti. Tirukural 269.


Slabí lidé neumějí odpouštět. Odpuštění je předností silných lidí. Mahátma Gándhí (1869–1948).


Nejhorší věc, kterou můžete udělat pro toho, na kom vám záleží, je ta, kterou si je schopen udělat sám. Abraham Lincoln (1809–1865), šestnáctý president USA.


Nechci věřit. Chci vědět. Carl Sagan (1934–1996), astrofyzik a populární autor.


Každý dobře prožitý dnešek přemění včerejšek v sen o štěstí a každý zítřek se stane vidinou naděje. Zaměřte se proto pouze na dnešek, protože pouze v něm žijete. Kálidása (5. stol. n. l.), spisovatel a básník píšící v klasickém sanskrtu.


Když se díváte vaším vnitřním okem, uvědomíte si, že jste sami bohem a ničím se od něj nelišíte. Shirdi Sai Baba (1838–1918), indický světec a guru.

Pokud někdy váš nepřítel přijde až k vašim dveřím, měli byste si ho za to vážit. Strom nestahuje svůj osvěžující stín ani z těch, kteří ho přichází pokácet. Mahábhárata 12. 146. 5.


Nám, kteří jsme přišli z Východu, bylo neustále s povýšením domlouváno, abychom přijmuli křesťanství, protože křesťanské národy jsou nejbohatší na světě. Podíváme se kolem sebe a vidíme Anglii jako nejbohatší zemi na světě a v podstatě drží nůž na krku 250 milionům Asiatů. Když se podíváme zpět do historie, uvidíme, že bohatství křesťanského Španělska začíná vpádem do Mexika. Takové bohatství vzešlo ze zabíjení lidí a za takovou cenu hinduisté nikdy bohatství nechtěli. Svámí Vivékánanda (1863–1902), žák Rámakršny, z promluvy v Parlamentu světových náboženství, 1893.


Oddanost satguruovi je ta nejdůležitější věc. Bez něho je všechno učení, střídmý životní styl, postavení rodiny a dodržování všech zvyků k ničemu. To vše jsou pouhé ozdoby, které okouzlují světské oko. Kulárnava-tantra.


Osvobození se z okovů země není pro strom žádné osvobození. Rabindranath Tagore (1861–1941), mystický básník.


Nejlepší vůdce je ten, o jehož existenci lidé skoro ani nevědí. O dobrém vůdci, který mluví málo, když skončí svou práci a dosáhne cíle, si řeknou: „Udělali jsme to sami.“ Lao-c’ (604–531 př. n. l.), čínský filozof.


Přeji si, abych mu vysvětlil, že láska, dobré srdce je dostatečné bohatství a že bez něj je inteligence na nic. Mark Twain (1835–1910), americký spisovatel.


Pokud chcete jít rychle, jděte sami. Pokud chcete jít daleko, najděte si na cestu společníka. Africké přísloví.


Za každých okolností chci kratší a vznešenější život místo delšího, který by však za moc nestál. Epiktétos (55–135 n. l.), řecký stoik.


Hinduismus se zaměřuje na přítomný okamžik. Neřeší, co se stane, až zemřeme, ani se neupíná na budoucnost, zítra nebo dnešní večer. Zaměřuje se na co možná nejuvědomělejší žití v přítomném okamžiku. Satguru Bodhinatha Veylanswami, vydavatel časopisu Hinduism Today.


Duchovní osud se projevuje v životech těch, kteří vystoupí z davu a opravdu se o něco snaží, neustále vytváří nové věci, z kterých by měli ostatní prospěch. Satguru Sivaya Subramuniyaswami (1927–2001).