30 – 31

24 – 29

32 – 35

Hlasy dobrovolníků

Dobrovolníci organizace SBYO se s námi podělili o to, jak služba chrámu a milostivému pánu Muruganovi obohatila jejich životy.

S. Thandabaniy Subramaniam, 35 let, současný předseda SBYO: Vše co dělám, je jen projev mé oddanosti pánu Muruganovi. Jsem schopen konat všechny úkoly spojené s mou funkcí jen s pomocí mé rodiny. Když pomáháme s přípravou svátků konaných v chrámu, často přicházím domů ve dvě nebo ve tři hodiny ráno a moje žena to chápe. Před deseti lety jsem jel na motorce a odříkával jsem si kandašasti kavačam, když v tom najednou z protisměru do mě narazil jiný motocykl a zezadu do mě ještě vrazilo auto. Přežil jsem jen zázrakem. Od té do doby modlitbě kandašasti kavačam pěvně věřím a odříkám si ji tak často, jak je jen možné, obzvláště když potřebuju před něčím ochránit.

Nannthini Shunmugam, 25 let, jednatelka SBYO: Dost se věnuji vzdělávacím seminářům, které pořádáme pro naše hinduistické děti, které chtějí dokončit i desátý až dvanáctý ročník a potřebují navést na směr, kterým se bude ubírat jejich další život a budoucí kariéra. Mladí lidé mají mnoho příležitostí, ale zdejší komunita o nich neví. Takže po zkouškách pořádáme dvakrát ročně tyto semináře, abychom studentům pomohli naplánovat jejich další vzdělávání. Služba pánu Muruganovi prostřednictvím práce pro SBYO mi dodává pocit uspokojení a duševní klid.

Yugavati Ananthan, 13 let: Do chrámu chodím již od narození. S SBYO spolupracuji od svých osmi let. Do chrámu chodím se svými rodiči každou neděli a moc mě to baví. Pomáhám ženám krájet zeleninu, umývat schody a uklízet chrám. Obzvláště mě baví roznášet komunitní pokrm všem členům při společném stravování. Pán Murugan mi hodně pomáhá ve studiu a udržet si pevné zdraví.

Neetiaashree Shunmugam: Mé docházení do chrámu a spolupráce s SBYO mi pomohly dospět, naučily mě mluvit s lidmi a přemýšlet o věcech, o kterých mí kamarádi nepřemýšlí. Zjistila jsem, jakou cenu má pomoc druhým, když jsem viděla, jak ji tu lidé poskytují. Mnoho mladých lidí dnes neposlouchá své rodiče a nevěří v boha. Chtějí žít svůj život jednoduše. Ale život přinese spoustu obtíží, výzev a překážek. Když věříte v boha, jste optimističtí, což vám pomůže snáze překonat všechny nesnáze a překážky. Bůh vás povede za ruku a pomůže vám čelit jim s hrdostí.

Mathan Kalimuthu, 22 let: Díky SBYO jsem se naučil nahlížet na život duchovně. Naučil jsem se jít správnou cestou a dělat prospěšné věci. Ostatní mladí lidé sem nechodí, protože jejich životní cíl je bavit se. My se tu taky bavíme, ale to oni nechápou. Naše nezištná pomoc (séva) nám v budoucnu, možná i nyní, přinese spoustu výhod. Tuto dobrou karmu si s sebou poneseme i do našeho dalšího života. Chtěl bych vyzvat rodiče, aby nechali své děti zapojit se do chrámových aktivit a pomáhat druhým. Potřebují pochopit, co může pomoc druhým a duchovno vnést do jejich života.

Chandrashekharan Dharmalingam, 63 let, inženýr elektrotechniky: Viděl jsem, jak se mnoho mladých lidských životů změnilo díky jejich práci pro SBYO. Mnoho z těch mladých lidí kouřilo a pilo alkohol, ale přestalo s tím. Já sám jsem se stal oddanějším pánovi Muruganovi. Také jsem se naučil, jak pomáhat lidem, pracovat s davem a i to, jak být k ostatním laskavý a chovat se zdvořile. To vše se nyní snažím předat svým dvěma již starším dětem, své dceři a synovi.

Mahendran, 43 let, výrobní technik: Když mi bylo 25 let, při nehodě na motocyklu jsem přišel o nohu, ale nikdy jsem do chrámu nepřestal chodit. Když tu jsem, pracuji jako každý jiný dobrovolník. Těší mě, když slyším, že inspiruji ostatní. Mohl jsem přijít o život, ale Murugan mě zachránil a přišel jsem jen o nohu.

Kumaraguru Boopalan, 65 let, zakládající člen SBYO, majitel taxi služby: Kvůli nedostatku peněz a dalším překážkám jsem nemohl od svých čtrnácti let pokračovat ve studiu. Já a moji kamarádi jsme měli ve zvyku mít spory s ostatními. Má astrologická předpověď říká, že jsem mohl skončit ve vězení. Díky práci pro chrám jsem se naučil, jak kontrolovat svůj temperament a chovat se slušně. Pouze požehnání pána Murugana vděčím za to, že nyní jdu ve svém životě správnou cestou.

Sivaneshvari Ananthan: Pro SBYO pracuji již 14 let. Pán Murugan už pro mě tolik udělal. Kdysi mi doktor řekl, že když podstoupím operaci štítné žlázy, ztratím hlas. Poté jsem přišel za pánem Muruganem a plakal jsem před ním. Po operaci byl můj hlas v pořádku. Do chrámu s sebou vždy beru i své děti. Učí se tak pracovat s ostatními lidmi, jsou součástí disciplinovaného týmu a učí se chovat se k ostatním uctivě.

Ananthan Visuvanathan, 49 let, zakládající člen SBYO, bankéř: Svátek kandašasti vratam, kdy se celý den nejí, pouze večer jedna porce ovoce s mlékem, je velmi důležitý pro náš duchovní vývoj. Šest dní tohoto svátku je daleko silnější prožitek než pouhé modlení se v chrámu či oslava svátku thaipúsam v průvodu. Naším úkolem je usměrňovat dav lidí a obsluhovat ho. U kandašasti však jde především o naše vlastní duchovní hodnoty a očistu.

Ravindran Subramaniam, 48, šéfkuchař: Zapojuji se do aktivit SBYO již 28 let. Práce pro organizaci nám všem pomohla v odstranění našich zlozvyků. Mládí, věk, kdy se mnoho z nás nechá svést do špatné společnosti, jsme my strávili se vznešenými a oddanými lidmi. Pán Murugan mě ochránil již několikrát. Kdysi mou rodinu vypověděli z nájmu domu. Dostali jsme se do velmi složité situace a doslova jsme plakali. Zničehonic se objevila stará paní, naprosto neznámá, a nabídla nám, že si můžeme pronajmout její dům. Takto zázračně se náš problém vyřešil.

Zobrazení pána Murugana jako uctívaného boha v chrámu, kterému se věnovala naše reportáž. Je známý jako pán Bálathandájuthapáni, mladý asketa.

Foto © Mani Nadason.
Grafika © S. Rajam.